وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وعده کشیدن فیبرنوری به تک تک منازل مردم در طی چهار سال آینده را داد تا بتوانند سرعت چند گیگابیت را تجربه کنند.

«عیسی زارع‌پور» در حاشیه بازدید از کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات ‌توسعه پایدار زیرساخت‌ها، پاسخ‌گوی خبرنگاران بود و درباره چندین مسئله از جمله کندی اینترنت، ظرفیت پهنای‌باند بین‌الملل، تکمیل شبکه ملی اطلاعات و پروژه فیبر در منزل صحبت کرد.

اما جالب‌ترین بخش صحبت‌های وزیر ارتباطات به جایی برمی‌گردد که می‌گوید: «در تلاشیم تا انتهای دولت سیزدهم تک تک خانه‌های مردم به فیبر نوری دسترسی داشته باشند.» زارع‌پور، گفت با پروژه رساندن فیبرنوری به منازل (Fiber to Home) مردم می‌توانند تجربه دسترسی به اینترنت چند گیگابیت را داشته باشند.

زارع‌پور با بیان اینکه پروژه فیبر نوری به منازل، یک کار سخت و پیچیده است، گفت: «مخصوصا در شهرهای بزرگ که کنده‌کاری و رساندن فیبر به همه نقاط کار سختی است اما نیاز به یک عزم ملی دارد که من آن را در دولت سیزدهم می‌بینم که این اتفاق رخ دهد.»

وزیر ارتباطات مشکل پروژه فیبرنوری در منازل را خودناباوری می‌داند و می‌گوید اکنون ایران توانایی تولید داخلی فیبرنوری را دارد: «همه تجهیزات شبکه ملی اطلاعات در داخل کشور وجود دارد، ما فیبر نوری را هم از خارج از کشور وارد می‌کردیم اما حالا در کشور تولید و حتی به خارج صادر می‌شود. اما ما مشکل خودناباوری داریم.»

زارع‌پور درباره کندی اینترنت و مشکلات زیرساخت نیز گفت: «توسعه زیرساخت‌های ارتباطی مسئله‌ای است که در هشت سال و حداقل در ۴ سال اخیر کاری صورت نگرفته است طبیعی است که حل آن نیاز به زمان دارد و یکی دو هفته‌ای ممکن نیست و همکاران ما در زیرساخت روی افزایش کیفیت در بخش هسته شبکه در حال کار هستند و در بحث ترافیک بین‌الملل نیز با توجه به نیاز مردم در حال انجام اقداماتی هستیم.»

زارع‌پور در ارتباط با طرح موسوم به «صیانت از کاربران در فضای مجازی» گفت:‌ «ما برای این طرح نماینده خود را به مجلس معرفی کرده‌ایم و در بررسی آن حضوری فعال خواهیم داشت. این طرح علاوه بر این که نقاط قوت زیادی دارد، مسائل چالش‌برانگیزی دارد که باید به آن‌ها توجه شود. ما در این رابطه نقطه‌نظراتی جدی داریم. امیدوارم با همکاری نمایندگان مجلس در عین قانونمندسازی بیشتر فضای مجازی، کاری کنیم که موجبات پیشرفت کشور را نیز فراهم کند.»

منبع : shabakehchi

  • امید نجاریان
  • مهر 26, 1400
  • 1928 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...